Çimento Silosu

Kısaca Çimento Silosu

Çimento depolama amacı ile kullanılan çimento siloları, çimento teradik edilecek yerin uzaklığına göre, kapasite ve miktarları tercih edilmektedir. Bu silolar sizlerin istekleri doğtulrusun da kaynaklı ve civatalı olarak üretimi yapılmaktadır.

Çimento Silosu Videosu

Çimento Silosu Resimleri

Çimento Silosu Hakkında Bilgiler

Çimento çok yaygın kullanımı olmakla beraber özellikle yapı sektörünün vazgeçilmez bir maddesidir. Su ile reaksiyona girdiğinde sertleşen çimento, mineral yapıları birbirine yapıştırma özelliğine sahiptir. Bu yüzden özellikle beton üretiminde tercih edilir. Çimentolar farklı maddelerle kolay etkileşime girdiğinden, saklama koşullarına çok dikkat etmek gerekir. Büyük inşaat alanlarında kurulu olan beton santrallerinde çimentolar, çimento silosunda muhafaza edilir. Paslanmaz çelikten üretilen çimento silosu, kullanılacak her farklı çimento için yapısında farklı bölmeler bulunduran bir iş makinasıdır. Bölmelerin hepsi kullanım ihtiyacına göre, farklı kapasitelerde olabilmektedir.

Çimento siloları, büyük yapı projelerinde sürekli ihtiyaç olan çimentonun saklanabilmesini sağladığı gibi, beton üretimi sırasında çimentonun kolaylıkla akmasını sağlayan özellikte tasarlanmıştır. Silonun doldurulabilmesi için dolum borusu ve boşaltma işlemi için alt çıkışında vana kullanılmaktadır. Çimento silolarının içerisinde; basınç önleyici emniyet valfi, vakum önleyici filtre, çimentonun ne kadar kaldığını gösteren seviye göstergesi bulunur.  Seviye göstergeleri beton santrali sistemindeki bilgisayar otomasyon sistemine bağlı olarak çalışır ve çimento miktarı azaldığında uyarı verirler. Silolarda ayrıca, çimentonun silodan rahat akabilmesini sağlayan hava jetleri ve dolum sırasında toz çıkışını engelleyen silotop filtreler bulunmaktadır. Hava jetleri çimentonun silo içerisine doldurulması ve boşaltılması sırasında, sisteme hava basarak akışkanlığı sağlar.

Beton üretimini sürekli yapan işletmeler için çimento siloları hayati önem taşır. Çimentonun bozulmadan, yapışkanlığını ve kalitesini kaybetmeden, kullanıma sürekli hazır halde bulunmasını sağlayan çimento siloları, beton santrallerinde işleri kolaylaştıran ve hızlandıran makinalardır. Kaynaklı ve cıvatalı olmak üzere iki çeşitte üretilebilen silolar; müşteri isteğine ve kullanılacak alana göre tercih edilir. Genellikle yaklaşık 150 ton çimento kapasitesine kadar kaynaklı silolar kullanılırken, daha yüksek kapasiteli silolar için cıvatalı silo kullanımı uygundur.

Çimento silosu, paslanmaz ve kaliteli malzemelerle yapıldığından uzun süreli kullanım imkanına sahiptir. Bugün Türkiye’de üretilen çimento siloları hem yurt içi hem de yurt dışı pazarında, gelişmiş teknolojik özellikleriyle tercih edilmektedir. Çimento silosu üretimi yapan firmalar, siloların kurulumundan bakımına kadar teknik destekte vermektedir. Silolar, üretici firma tarafından, firmaların talebi doğrultusunda özel olarak da üretilmektedir.