Mobil Konkasör Nedir

Konuya konkasörün tanımıyla başlamadan mobil konkasör nedir sorusunun yanıtı anlamsız olacaktır. Konkasör tesisleri, taş ve maden ocaklarından çıkarılan iri kaya ve taşları kırarak kum, mıcır, çakıl gibi ufak malzemeler boyutuna getiren tesislerdir. Sabit konkasör ve mobil konkasör olarak ikiye ayrılır. Sabit konkasörler, uzun vadede getiri ve verimlilik sağlayacak şekilde tasarlanıp çalışma sahasına sabitlenen yapılardır.

Bu açıklamalardan sonra mobil konkasör sorusuna artık geçilebilir. Seyyar konkasör veya hareketli konkasör olarak da inşaat sektöründe bilinen mobil konkasör tesisleri adını hareketli olmasına borçludur. Düşük yatırım maliyetlerine karşın maksimum malzeme kırma, eleme ve yıkama hizmeti vermektedir. Nakliye, kurulum ve kullanım gibi büyük avantajlarından az sonra bahsedilecektir. İstenilen kapasitede ve istenilen boyutlarda taş, mıcır, kum, çakıl üretimini sabit konkasörlere kıyasla daha az personel çalıştırılarak sağlamaktadır. Engebeli ve dar çalışma sahaları için tasarlanmıştır. Güçlerine göre saatte 60 tondan 350 tona kadar kırma ve eleme kapasitesine sahip mobil konkasör tesisleri bulunmaktadır.

Avantajlarına gelince, mobil konkasörler çok işlevli primer (birincil) kırıcısı ile farklı boyutlarda talep edilen kırma işlemini yapar. Sadece tek bir şase üzerine kurulumu yapıldığından dolayı en hızlı üretimi sağlar. Kurulması, sökümü ve bir yerden bir yere sevkiyatı son derece kolaydır. Komple hidrolik sisteme sahip olduğundan ötürü bakım ve onarımı kolaydır. Ayrıca kurulumu ve sökümü de kolaylaştıran bu hidrolik sistemdir. Kullanımı da kolay olan mobil konkasörler tek operatör tarafından rahatlıkla kumanda edilebilir. Ekskavatör, loder (loader) ve kamyon ile beslenir. Sabit konkasör tesislerine göre daha az iş gücü gerektirdiğinden işçilik maliyetlerinden de tasarruf sağlanmış olur. Yine sabit konkasörün aksine bir TIR ile nakliyesi mümkündür. Bu da ağır nakliyat maliyetlerinden işletmeciyi korur.

Mobil Konkasör Tesisleri

Mobil konkasörlerinin başlıca kullanıldığı alanlar, agrega tesisleri, maden zenginleştirme tesisleri, maden kırma eleme tesisleri, çeşitli türde alt yapı çalışmaları, inşaat çalışmaları esnasında hafriyattan çıkan malzemeleri kırılması işleri olarak sayılabilir.