Kiralık Mobil Eleme Yıkama Tesisi

Kısaca Mobil Eleme Yıkama Tesisi

Mobil kum eleme yıkama tesisi sistemleri bir çok avantaja sahip olmaktadır. Bunların başında ise taşınabilir olması maliyet oranlarını en aza indirmektedir. Yüksek kapasitesi sayesinde her türlü işlemi kolaylıkla yapmaktadır. Kurulum ve bakım kolaylığı ile bir çok firma tarafından tercih edilmektedir.

Mobil Eleme Yıkama Tesisi Videosu

Mobil Eleme Yıkama Tesisi Resimleri

Mobil Eleme Yıkama Tesisi Hakkında Bilgiler

İhtiyaca göre kullanılacak olan madenin veya taşın parçalanması, boyutlandırma işlemlerinin yapılabilmesi, sonrasında istenmeyen maden parçacıkları ve faydasız elementlerin ayrılması için dezenfekte edilmesi işlemlerini n bir arada yapıldığı ve sabit bir alana bağlı olmaksızın çalışan makinelere mobil kırma eleme yıkama tesisleri denilmektedir. Kırma eleme makinelerinin yıkama özelliğini de barındırması önemli bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Yıkama fonksiyonu bulunmayan makinelerde yabancı maddelerden arındırma ve tozlanmayı engelleme fonksiyonları eksik olmaktadır.  Yıkama bölümleri helezonlardan oluşmaktadır ve bu bölüm kullanım alanına göre tek veya çift helezonlu olabilmektedir. Yaygın bir şekilde ihtiyaç duyulan bir malzeme olan çakıl taşları bu sistemler sayesinde üretilmektedir. Verimlilik ve kalite standardı sağlanması için kırılan malzemelerin elenmesi ve yıkanması gerekmektedir.

İşlemlerin kronolojik yapısından bahsedecek olursak; öncelikle ham madde temini yapılan alana kurulan mobil eleme yıkama tesisi,  kaya parçaları ve mineralleri içerisine alarak parçalar. Değişik türden bıçakları ile yapılan kırma işlemlerinde kullanılacak kırma aletinin istenilen mamul ve hammaddenin jeolojik özelliğine göre uygun olarak seçilmelidir. Kırma işleminden sonra en önemli parametre, kırılan hammaddenin elenmesi yani büyüklüklerine göre ayrılmasıdır. Büyüklük ayrımı, kulanım kolaylığı ve görüntü güzelliği açısından çok önemlidir. Elekler boyutlara göre tasarlanmıştır. En üstte en geniş aralığı bulunan elek bulunmakta ve büyük parçalar burada tutulmaktadır. Aşağı taraflara indikçe elek aralıkları küçülmekte ve daha küçük boyutlarda taşların tutulması sağlanmaktadır. En son aşama ise yıkama bölümüdür. Kırılmış ve boyutlandırılmış olan parçaların yıkanması, elde edilen ürünün saflığı açısından önem arz etmektedir. Bu sayede istenmeyen madenler ve alakasız parçalar ayrılmaktadır.

Mobil olması, kolay taşınabilmesi ve herhangi bir mekâna bağlı olmadan kullanım imkânı taşıması anlamına gelmektedir. Taşıma işlemleri genel olarak kamyon veya tırlarla olmaktadır. Bu sayede maliyetler ve iş gücünden tasarruf sağlanmaktadır. Geçmiş dönemlerde 10 kişi ile idare edilen makineler tek kişi ile kullanılma boyutuna taşınmıştır. Tonlarca malzeme çok kısa sürede elde edilir hale gelmiştir.  Kırılan parçalar özellikle yol yapımı, binaların harç ihtiyaçlarının karşılanması alanında kullanılmaktadır.