Titreşimli Elek Nedir

Maden ocaklarında kırma ve eleme birbirinin ayrılmaz parçasıdır. Madenden çıkarılan malzemeler kırıldıktan sonra eleme sisteminden geçerler. Elekler vasıtasıyla yapılan elemede iki amaç vardır. İlki istenmeyen parçaların ayrılması ve uzaklaştırılması, diğeri ise kırılan malzemenin boyutlarına göre sınıflandırılmasıdır. Piyasada çok fazla elek olmasına karşın, sınıflandırma işlemi için en fazla tercih edilen titreşimli elektir.

Titreşimli elek ne işe yarar sorusunun cevabı için; kısaca titreşimli eleğin çalışma prensibinden bahsetmek gerekir. Titreşimli elekler, helezon yaylardan yapılmıştır. Titreşimli eleğe konulan malzeme, güçlü vibrasyon sistemi sayesinde helezon yaylarda ilerleyerek, elek üzerinde homojen dağılır. Küçük parçalar eleğin alt kısmına geçerken, daha büyük parçalar elek yüzeyinde kalır. Birkaç kattan oluşabilen elek vasıtasıyla, boyutlarına göre malzemeler bu katlardaki eleklerde kalır. Böylece sınıflandırma yapılmış olur. Titreşimli elekler kullanım yerlerine bağlı olarak, yatay ve eğilimli olarak üretilebilmektedir. Bakımı son derece kolay olan titreşimli eleklerin etrafında, bakım kolaylığı sağlaması açısından merdivenler bulunmaktadır. Titreşimli elekler sabit olabileceği gibi mobil olanları da mevcuttur. Kolay taşınabilmesi, dar alanlarda rahatça kullanılabilmesi ve kurulum kolaylığı sağlaması nedeniyle, çoğu firma mobil titreşimli elekleri tercih eder. Titreşimli elek sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse, madencilik sektöründe çok önemli bir makine olduğunu söylemek doğru olur.

Titreşimli Elekler

Titreşimli elekler, gelişen teknolojiyle beraber profesyonel şekilde üretilmektedir. Yapılan işe, kullanılan malzemeye göre çok farklı şekilde üretilen titreşimli elekler vardır. İşletmeniz için gereken titreşimli elek için, üretim yapan firmalardan teknik destek almak son derece önemlidir. Doğru elek seçimi konusunda sizi bilgilendirecek ve en doğru çözümü size sunacak olan üreticiler, işlerin aksamadan, verimli şekilde yürümesine neden olacaktır.

Titreşimli elek nedir gibi veya nasıl kurulur tarzı sorularınız için, üretici firmanızla iletişime geçmenizde fayda vardır. Üretici firmalar, bakım ve onarım ihtiyacı duyduğunuzda işletmenize teknik destekte sağlamaktadır. Günümüzde üretilen her yeni makine daha hızlı ve verimli üretimin yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bunlardan biri olan titreşimli eleklerde; maliyetlerin azaltılması, işlemlerin hızlanması ve üretimin arttırılmasında büyük rol oynayan bir makinedir.